Sullins Connector Solutions PREC014SAFN-RC
PREC014SAFN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC014SAFN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS
Datasheet Download
PREC014SAFN-RC.pdf
Availability of PREC014SAFN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC014SAFN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC014SAFN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC014SAFN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC014SAFN-RC
Related LinksPREC014, PREC014SAFN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC014SAFN-RC Details Description
Related parts for PREC014SAFN-RC
RES SMD 0.24 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE STD REC 200A 1600V DO205AC datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
VDFK 4-KEIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3A SOT23F datasheet.pdf