Sullins Connector Solutions PREC016SAEN-RC
PREC016SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC016SAEN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS
Datasheet Download
PREC016SAEN-RC.pdf
Availability of PREC016SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC016SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC016SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC016SAEN-RC
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC016SAEN-RC
Related LinksPREC016, PREC016SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC016SAEN-RC Details Description
Related parts for PREC016SAEN-RC
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 6POS TIN PIN datasheet.pdf
FESTOON END CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf