Sullins Connector Solutions PREC022DGAN-M71RC
PREC022DGAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC022DGAN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" DUAL R/A 44POS
Datasheet Download
PREC022DGAN-M71RC.pdf
Availability of PREC022DGAN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC022DGAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC022DGAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC022DGAN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC022DGAN-M71RC
Related LinksPREC022D, PREC022DGAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC022DGAN-M71RC Details Description
Related parts for PREC022DGAN-M71RC
SENSOR 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.25PF 1KV 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
AB-1406 ADAPTER FOR PGR 6300 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
Dual-Channel Digital Isolators, 5 kV IC datasheet.pdf