Sullins Connector Solutions PREC031SABN-RC
PREC031SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC031SABN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS
Datasheet Download
PREC031SABN-RC.pdf
Availability of PREC031SABN-RC
QUANTITY
PREC031SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC031SABN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC031SABN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC031SABN-RC
Related LinksPREC031, PREC031SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC031SABN-RC Details Description
Related parts for PREC031SABN-RC
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX V.35 24SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf