Murata Electronics North America PRF21BC471QB5RA
PRF21BC471QB5RA picture photo
Mfg. Part Number
PRF21BC471QB5RA
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 32V 470 OHM 105C
Datasheet Download
PRF21BC471QB5RA.pdf
Availability of PRF21BC471QB5RA
QUANTITY
PRF21BC471QB5RA Order Process
Ship out your order
Specifications of PRF21BC471QB5RA
Internal Part NumberEIS-PRF21BC471QB5RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPOSISTOR® PRF18/21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C470
Resistance Tolerance±50%
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRF21BC471QB5RA
Related LinksPRF21BC, PRF21BC471QB5RA Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PRF21BC471QB5RA Details Description
Related parts for PRF21BC471QB5RA
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf