Susumu PRG3216P-3741-B-T5
PRG3216P-3741-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
PRG3216P-3741-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
PRG3216P-3741-B-T5.pdf
Availability of PRG3216P-3741-B-T5
QUANTITY
PRG3216P-3741-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRG3216P-3741-B-T5
Internal Part NumberEIS-PRG3216P-3741-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRG3216P-3741-B-T5
Related LinksPRG3216P-, PRG3216P-3741-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
PRG3216P-3741-B-T5 Details Description
Related parts for PRG3216P-3741-B-T5
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 18.42MM datasheet.pdf
RES 80 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BLADE HEX SCKT 2MM/2.5MM 4.72" datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf