Bourns Inc. PRM162-K415K-104A2
PRM162-K415K-104A2 picture photo
Mfg. Part Number
PRM162-K415K-104A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PRM162-K415K-104A2.pdf
Availability of PRM162-K415K-104A2
QUANTITY
PRM162-K415K-104A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM162-K415K-104A2
Internal Part NumberEIS-PRM162-K415K-104A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PRM16
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM162-K415K-104A2
Related LinksPRM162-K4, PRM162-K415K-104A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PRM162-K415K-104A2 Details Description
Related parts for PRM162-K415K-104A2
RES SMD 8.66K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf