Bourns Inc. PRM162-K420K-103B1
PRM162-K420K-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PRM162-K420K-103B1
Brief Description
POT 10K OHM 1/10W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PRM162-K420K-103B1.pdf
Availability of PRM162-K420K-103B1
QUANTITY
PRM162-K420K-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM162-K420K-103B1
Internal Part NumberEIS-PRM162-K420K-103B1
SeriesPro Audio PRM16
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM162-K420K-103B1
Related LinksPRM162-K4, PRM162-K420K-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PRM162-K420K-103B1 Details Description
Related parts for PRM162-K420K-103B1
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 16-TSSOP datasheet.pdf
V BOARD PLUS PS-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
1-1/4" SPLICE COVER - IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D A datasheet.pdf
GROVE UNIVERSAL 4 PIN BUCKLED datasheet.pdf
560UF 400V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf