Bourns Inc. PRM162-K425K-104A2
PRM162-K425K-104A2 picture photo
Mfg. Part Number
PRM162-K425K-104A2
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PRM162-K425K-104A2.pdf
Availability of PRM162-K425K-104A2
QUANTITY
PRM162-K425K-104A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM162-K425K-104A2
Internal Part NumberEIS-PRM162-K425K-104A2
SeriesPro Audio PRM16
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM162-K425K-104A2
Related LinksPRM162-K4, PRM162-K425K-104A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PRM162-K425K-104A2 Details Description
Related parts for PRM162-K425K-104A2
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
EYELET 0.187" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 13POS datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf