Vicor Corporation PRM48BT480T400A00
PRM48BT480T400A00 picture photo
Mfg. Part Number
PRM48BT480T400A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
V.I CHIP PRM REGULATOR 48V 400W
Datasheet Download
PRM48BT480T400A00.pdf
Availability of PRM48BT480T400A00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRM48BT480T400A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM48BT480T400A00
Internal Part NumberEIS-PRM48BT480T400A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFactorized Power Architecture and V-I Chips
Product Training ModulesVI Chip PRM
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Mar/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® PRM®
PackagingTray
TypePre-Regulator Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation-
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM48BT480T400A00
Related LinksPRM48BT4, PRM48BT480T400A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PRM48BT480T400A00 Details Description
Related parts for PRM48BT480T400A00
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-263 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.6A IPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A/0.19A 12DSO datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf