Vicor Corporation PRM48JT480M500A00
PRM48JT480M500A00 picture photo
Mfg. Part Number
PRM48JT480M500A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
REGULATOR PRM 48V 500W
Datasheet Download
PRM48JT480M500A00.pdf
Availability of PRM48JT480M500A00
QUANTITY
PRM48JT480M500A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM48JT480M500A00
Internal Part NumberEIS-PRM48JT480M500A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® PRM®
PackagingTray
TypePre-Regulator Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)45V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency97.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM48JT480M500A00
Related LinksPRM48JT4, PRM48JT480M500A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PRM48JT480M500A00 Details Description
Related parts for PRM48JT480M500A00
DIODE SWITCH 80V 25MA SC-74A datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 360 MOHM datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
IC INVERTER BUFFER/DVR 6-DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf