Coto Technology PRMA2A12
PRMA2A12 picture photo
Mfg. Part Number
PRMA2A12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Datasheet Download
PRMA2A12.pdf
Availability of PRMA2A12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRMA2A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRMA2A12
Internal Part NumberEIS-PRMA2A12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesPRMA
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power288 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRMA2A12
Related LinksPRMA, PRMA2A12 Datasheet, Coto Technology Distributor
PRMA2A12 Details Description
Related parts for PRMA2A12
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FOOT GROUND FULL COVERAGE MEDIUM datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POE TRANSFORMER WE-POE LT8300 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PT 1 5/ 3-3 5-V BK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A datasheet.pdf