CUI Inc. PRMC1-D12-D12-S
PRMC1-D12-D12-S picture photo
Mfg. Part Number
PRMC1-D12-D12-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/- 12V 1W
Datasheet Download
PRMC1-D12-D12-S.pdf
Availability of PRMC1-D12-D12-S
QUANTITY
PRMC1-D12-D12-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PRMC1-D12-D12-S
Internal Part NumberEIS-PRMC1-D12-D12-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQMC1-S Series Cert of Compliance
3D ModelPRMC1-D12-D12-S
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPRMC1-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRMC1-D12-D12-S
Related LinksPRMC1-D, PRMC1-D12-D12-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PRMC1-D12-D12-S Details Description
Related parts for PRMC1-D12-D12-S
CAP CER 0.012UF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 40-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
1500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 92MM GREY datasheet.pdf