Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD158K
PRNF14FTD158K picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD158K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD158K.pdf
Availability of PRNF14FTD158K
QUANTITY
PRNF14FTD158K Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD158K
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD158K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD158K
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD158K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD158K Details Description
Related parts for PRNF14FTD158K
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
SEPARATOR FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf