Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD200K
PRNF14FTD200K picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD200K
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD200K.pdf
Availability of PRNF14FTD200K
QUANTITY
PRNF14FTD200K Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD200K
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD200K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD200K
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD200K Details Description
Related parts for PRNF14FTD200K
RESISTOR KIT 1-1M 1/8W datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8CDIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf