Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD200K
PRNF14FTD200K picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD200K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD200K.pdf
Availability of PRNF14FTD200K
QUANTITY
PRNF14FTD200K Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD200K
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD200K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD200K
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD200K Details Description
Related parts for PRNF14FTD200K
POT 1.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf