Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD37R4
PRNF14FTD37R4 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD37R4
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD37R4.pdf
Availability of PRNF14FTD37R4
QUANTITY
PRNF14FTD37R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD37R4
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD37R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD37R4
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD37R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD37R4 Details Description
Related parts for PRNF14FTD37R4
RES SMD 0.047 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 54.08VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
D4N-4A31R-NPT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD G50 CAD datasheet.pdf