Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD43K2
PRNF14FTD43K2 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD43K2
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD43K2.pdf
Availability of PRNF14FTD43K2
QUANTITY
PRNF14FTD43K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD43K2
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD43K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD43K2
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD43K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD43K2 Details Description
Related parts for PRNF14FTD43K2
SIDACTOR BI 65V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.12A 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 12W datasheet.pdf