Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD475R
PRNF14FTD475R picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD475R
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD475R.pdf
Availability of PRNF14FTD475R
QUANTITY
PRNF14FTD475R Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD475R
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD475R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD475R
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD475R Details Description
Related parts for PRNF14FTD475R
HEADER OPEN .018"DIA .600 48POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A 6-WDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf