Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD47K5
PRNF14FTD47K5 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD47K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD47K5.pdf
Availability of PRNF14FTD47K5
QUANTITY
PRNF14FTD47K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD47K5
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD47K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD47K5
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD47K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD47K5 Details Description
Related parts for PRNF14FTD47K5
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 150MHZ 2A SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED RND FLAT RED RED DIFF TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 6 DB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf