Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD5K11
PRNF14FTD5K11 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD5K11
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD5K11.pdf
Availability of PRNF14FTD5K11
QUANTITY
PRNF14FTD5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD5K11
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD5K11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD5K11
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD5K11 Details Description
Related parts for PRNF14FTD5K11
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.3A/8.6A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
POWER DIVIDER 400-900MHZ 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 300V TO-262 datasheet.pdf