Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD5K76
PRNF14FTD5K76 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD5K76
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD5K76.pdf
Availability of PRNF14FTD5K76
QUANTITY
PRNF14FTD5K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD5K76
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD5K76
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD5K76
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD5K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD5K76 Details Description
Related parts for PRNF14FTD5K76
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 2A datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
RES 442 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2A SOT23-3 datasheet.pdf