Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD68R1
PRNF14FTD68R1 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD68R1
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD68R1.pdf
Availability of PRNF14FTD68R1
QUANTITY
PRNF14FTD68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD68R1
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD68R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD68R1
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD68R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD68R1 Details Description
Related parts for PRNF14FTD68R1
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 009 250V datasheet.pdf
SENSOR PHOTODARLINGTON NPN SLOT datasheet.pdf
25+25 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FLEXSTRIP PIN 9POS 1.90MM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN M8 datasheet.pdf