Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD75R0
PRNF14FTD75R0 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD75R0
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD75R0.pdf
Availability of PRNF14FTD75R0
QUANTITY
PRNF14FTD75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD75R0
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD75R0
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD75R0 Details Description
Related parts for PRNF14FTD75R0
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 324 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
IC RECEIVER CBL EQUALIZER 100BGA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7A SOT223 datasheet.pdf