Sullins Connector Solutions PRPC018SBBN-M71RC
PRPC018SBBN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC018SBBN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 18POS
Datasheet Download
PRPC018SBBN-M71RC.pdf
Availability of PRPC018SBBN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRPC018SBBN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC018SBBN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC018SBBN-M71RC
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC018SBBN-M71RC
Related LinksPRPC018S, PRPC018SBBN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC018SBBN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC018SBBN-M71RC
CONN SPRING CONT 47 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED TOPLED ADV TRUE GREEN 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK00306 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 25 datasheet.pdf
LGH-1 CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf