Sullins Connector Solutions PRPC019SADN-RC
PRPC019SADN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC019SADN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS
Datasheet Download
PRPC019SADN-RC.pdf
Availability of PRPC019SADN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRPC019SADN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC019SADN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC019SADN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC019SADN-RC
Related LinksPRPC019, PRPC019SADN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC019SADN-RC Details Description
Related parts for PRPC019SADN-RC
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 470MA 27.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.5A 21 MOHM TH datasheet.pdf