Sullins Connector Solutions PRPC025SBAN-M71RC
PRPC025SBAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC025SBAN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 25POS
Datasheet Download
PRPC025SBAN-M71RC.pdf
Availability of PRPC025SBAN-M71RC
QUANTITY
PRPC025SBAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC025SBAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC025SBAN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC025SBAN-M71RC
Related LinksPRPC025S, PRPC025SBAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC025SBAN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC025SBAN-M71RC
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf