Sullins Connector Solutions PRPC027SGAN-M71RC
PRPC027SGAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC027SGAN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS
Datasheet Download
PRPC027SGAN-M71RC.pdf
Availability of PRPC027SGAN-M71RC
QUANTITY
PRPC027SGAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC027SGAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC027SGAN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC027SGAN-M71RC
Related LinksPRPC027S, PRPC027SGAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC027SGAN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC027SGAN-M71RC
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HSG 250FASTON 4P WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 27.8A PPAK SO-8 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
470UF 16V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf