Sullins Connector Solutions PRPC028SGAN-M71RC
PRPC028SGAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC028SGAN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 28POS
Datasheet Download
PRPC028SGAN-M71RC.pdf
Availability of PRPC028SGAN-M71RC
QUANTITY
PRPC028SGAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC028SGAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC028SGAN-M71RC
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC028SGAN-M71RC
Related LinksPRPC028S, PRPC028SGAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC028SGAN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC028SGAN-M71RC
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS OPEN END datasheet.pdf
KIT MULTI STACKING APPLICATIONS datasheet.pdf
DIODE ZENER 35V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 18POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf