Sullins Connector Solutions PRPC029SAAN-RC
PRPC029SAAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC029SAAN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS
Datasheet Download
PRPC029SAAN-RC.pdf
Availability of PRPC029SAAN-RC
QUANTITY
PRPC029SAAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC029SAAN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC029SAAN-RC
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC029SAAN-RC
Related LinksPRPC029, PRPC029SAAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC029SAAN-RC Details Description
Related parts for PRPC029SAAN-RC
IDC CABLE - MSR30K/MC34M/MPR30K datasheet.pdf
LIGHT DETECTOR OPIC SCHMITT-TRIG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF HOOD 4POS PLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM GREEN datasheet.pdf