Sullins Connector Solutions PRPC029SACN-RC
PRPC029SACN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC029SACN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS
Datasheet Download
PRPC029SACN-RC.pdf
Availability of PRPC029SACN-RC
QUANTITY
PRPC029SACN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC029SACN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC029SACN-RC
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC029SACN-RC
Related LinksPRPC029, PRPC029SACN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC029SACN-RC Details Description
Related parts for PRPC029SACN-RC
FUSE BOARD MNT 2.5A 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MOVING BLADE HOLDER datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf