Sullins Connector Solutions PRPC031SBCN-M71RC
PRPC031SBCN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC031SBCN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 31POS
Datasheet Download
PRPC031SBCN-M71RC.pdf
Availability of PRPC031SBCN-M71RC
QUANTITY
PRPC031SBCN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC031SBCN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC031SBCN-M71RC
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC031SBCN-M71RC
Related LinksPRPC031S, PRPC031SBCN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC031SBCN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC031SBCN-M71RC
DIODE ZENER 4.3V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
VARISTOR 351V 22KA DISC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SENSOR IN-LINE STATIC DETECTION datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf