Sullins Connector Solutions PRPC037SBAN-M71RC
PRPC037SBAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC037SBAN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 37POS
Datasheet Download
PRPC037SBAN-M71RC.pdf
Availability of PRPC037SBAN-M71RC
QUANTITY
PRPC037SBAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC037SBAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC037SBAN-M71RC
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC037SBAN-M71RC
Related LinksPRPC037S, PRPC037SBAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC037SBAN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC037SBAN-M71RC
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC CTRLR OVP UVLO 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf