Sullins Connector Solutions PRPC038SFAN-RC
PRPC038SFAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC038SFAN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 38POS
Datasheet Download
PRPC038SFAN-RC.pdf
Availability of PRPC038SFAN-RC
QUANTITY
PRPC038SFAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC038SFAN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC038SFAN-RC
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC038SFAN-RC
Related LinksPRPC038, PRPC038SFAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC038SFAN-RC Details Description
Related parts for PRPC038SFAN-RC
OSC XO 33.333MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PORT X4 802.15.4 TP ETH/CELL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf