JAE Electronics PS-10PE-D4LT1-PN1
PS-10PE-D4LT1-PN1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-10PE-D4LT1-PN1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10PE-D4LT1-PN1.pdf
Availability of PS-10PE-D4LT1-PN1
QUANTITY
PS-10PE-D4LT1-PN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10PE-D4LT1-PN1
Internal Part NumberEIS-PS-10PE-D4LT1-PN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10PE-D4LT1-PN1
Related LinksPS-10PE-, PS-10PE-D4LT1-PN1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10PE-D4LT1-PN1 Details Description
Related parts for PS-10PE-D4LT1-PN1
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
MODEM SOCKET QUAD-BAND GPRS 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 18CKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf