JAE Electronics PS-10PE-D4LT1-SM1E
PS-10PE-D4LT1-SM1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-10PE-D4LT1-SM1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10PE-D4LT1-SM1E.pdf
Availability of PS-10PE-D4LT1-SM1E
QUANTITY
PS-10PE-D4LT1-SM1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10PE-D4LT1-SM1E
Internal Part NumberEIS-PS-10PE-D4LT1-SM1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10PE-D4LT1-SM1E
Related LinksPS-10PE-D, PS-10PE-D4LT1-SM1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10PE-D4LT1-SM1E Details Description
Related parts for PS-10PE-D4LT1-SM1E
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC 1210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 48V datasheet.pdf
STAR RING INSULKRIMP (STEEL) datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
STORM 450 SERIES USB ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 170POS datasheet.pdf
RES SMD 3.28K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf