JAE Electronics PS-16PLB-D4T1-FL1E
PS-16PLB-D4T1-FL1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-16PLB-D4T1-FL1E
Brief Description
CONN HEADER 16POS
Datasheet Download
PS-16PLB-D4T1-FL1E.pdf
Availability of PS-16PLB-D4T1-FL1E
QUANTITY
PS-16PLB-D4T1-FL1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-16PLB-D4T1-FL1E
Internal Part NumberEIS-PS-16PLB-D4T1-FL1E
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-16PLB-D4T1-FL1E
Related LinksPS-16PLB-, PS-16PLB-D4T1-FL1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-16PLB-D4T1-FL1E Details Description
Related parts for PS-16PLB-D4T1-FL1E
RES SMD 39K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
LENS 6DEG ASMT-MXXX/QSMT-MWBX datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf