JAE Electronics PS-20SD-S4TS1-1
PS-20SD-S4TS1-1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-20SD-S4TS1-1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HEADER 20POS
Datasheet Download
PS-20SD-S4TS1-1.pdf
Availability of PS-20SD-S4TS1-1
QUANTITY
PS-20SD-S4TS1-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-20SD-S4TS1-1
Internal Part NumberEIS-PS-20SD-S4TS1-1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-20SD-S4TS1-1
Related LinksPS-20SD, PS-20SD-S4TS1-1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-20SD-S4TS1-1 Details Description
Related parts for PS-20SD-S4TS1-1
FIXED IND 10MH 250MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT HM 110POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
IC SIGATE INVERTER HS XSON8U datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 11.4VWM 21VC BPKG AXL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 12A datasheet.pdf
CCP BASE 3 POLE 50A CF PANEL BOA datasheet.pdf