JAE Electronics PS-30SM-D4P1-1C-SR
PS-30SM-D4P1-1C-SR picture photo
Mfg. Part Number
PS-30SM-D4P1-1C-SR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 30POS
Datasheet Download
PS-30SM-D4P1-1C-SR.pdf
Availability of PS-30SM-D4P1-1C-SR
QUANTITY
PS-30SM-D4P1-1C-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-30SM-D4P1-1C-SR
Internal Part NumberEIS-PS-30SM-D4P1-1C-SR
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions*
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-30SM-D4P1-1C-SR
Related LinksPS-30SM-D, PS-30SM-D4P1-1C-SR Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-30SM-D4P1-1C-SR Details Description
Related parts for PS-30SM-D4P1-1C-SR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HEX NUT 0.184" STEEL 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf