JAE Electronics PS-30SM-D4P1-1C
PS-30SM-D4P1-1C picture photo
Mfg. Part Number
PS-30SM-D4P1-1C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 30POS
Datasheet Download
PS-30SM-D4P1-1C.pdf
Availability of PS-30SM-D4P1-1C
QUANTITY
PS-30SM-D4P1-1C Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-30SM-D4P1-1C
Internal Part NumberEIS-PS-30SM-D4P1-1C
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-30SM-D4P1-1C
Related LinksPS-30SM, PS-30SM-D4P1-1C Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-30SM-D4P1-1C Details Description
Related parts for PS-30SM-D4P1-1C
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
2X1 MAG45 10/100 Y/G LEDS datasheet.pdf
PROGRAM CAPACITIVE TUNING IC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf