JAE Electronics PS-34PE-D4LT1-LP1
PS-34PE-D4LT1-LP1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-34PE-D4LT1-LP1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 34POS
Datasheet Download
PS-34PE-D4LT1-LP1.pdf
Availability of PS-34PE-D4LT1-LP1
QUANTITY
PS-34PE-D4LT1-LP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-34PE-D4LT1-LP1
Internal Part NumberEIS-PS-34PE-D4LT1-LP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-34PE-D4LT1-LP1
Related LinksPS-34PE-, PS-34PE-D4LT1-LP1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-34PE-D4LT1-LP1 Details Description
Related parts for PS-34PE-D4LT1-LP1
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf