JAE Electronics PS-50PE-D4LT1-B1E
PS-50PE-D4LT1-B1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-50PE-D4LT1-B1E
Brief Description
CONN HEADER 50POS
Datasheet Download
PS-50PE-D4LT1-B1E.pdf
Availability of PS-50PE-D4LT1-B1E
QUANTITY
PS-50PE-D4LT1-B1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-50PE-D4LT1-B1E
Internal Part NumberEIS-PS-50PE-D4LT1-B1E
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-50PE-D4LT1-B1E
Related LinksPS-50PE-, PS-50PE-D4LT1-B1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-50PE-D4LT1-B1E Details Description
Related parts for PS-50PE-D4LT1-B1E
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS PRL 48-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 210POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf