JAE Electronics PS-60SM-D4P1-1CA
PS-60SM-D4P1-1CA picture photo
Mfg. Part Number
PS-60SM-D4P1-1CA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 60POS
Datasheet Download
PS-60SM-D4P1-1CA.pdf
Availability of PS-60SM-D4P1-1CA
QUANTITY
PS-60SM-D4P1-1CA Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-60SM-D4P1-1CA
Internal Part NumberEIS-PS-60SM-D4P1-1CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions*
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-60SM-D4P1-1CA
Related LinksPS-60SM-, PS-60SM-D4P1-1CA Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-60SM-D4P1-1CA Details Description
Related parts for PS-60SM-D4P1-1CA
CONN PIN IDC 50POS W/ FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN PCB 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
MJ,SMT,1X2,6/6,4/4,GRAY,13 RL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf