Vishay/Beyschlag PS0020BE15036BG1
PS0020BE15036BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0020BE15036BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 5KV R16 AXIAL
Datasheet Download
PS0020BE15036BG1.pdf
Availability of PS0020BE15036BG1
QUANTITY
PS0020BE15036BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0020BE15036BG1
Internal Part NumberEIS-PS0020BE15036BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0020BE15036BG1
Related LinksPS0020BE, PS0020BE15036BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0020BE15036BG1 Details Description
Related parts for PS0020BE15036BG1
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 728MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA DO35 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RING AVIKRIMP H/D EXPD datasheet.pdf
PROTOBOARD SMT FOR SC-70-8/SC-8 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf