Vishay/Beyschlag PS0030BE15136BJ1
PS0030BE15136BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0030BE15136BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 5KV R85 AXIAL
Datasheet Download
PS0030BE15136BJ1.pdf
Availability of PS0030BE15136BJ1
QUANTITY
PS0030BE15136BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0030BE15136BJ1
Internal Part NumberEIS-PS0030BE15136BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0030BE15136BJ1
Related LinksPS0030BE, PS0030BE15136BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0030BE15136BJ1 Details Description
Related parts for PS0030BE15136BJ1
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE HI TO-92 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
RME1R40P-001 200 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf