Vishay/Beyschlag PS0030BE56036BH1
PS0030BE56036BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0030BE56036BH1
Brief Description
CAP CER 56PF 5KV R42 AXIAL
Datasheet Download
PS0030BE56036BH1.pdf
Availability of PS0030BE56036BH1
QUANTITY
PS0030BE56036BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0030BE56036BH1
Internal Part NumberEIS-PS0030BE56036BH1
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0030BE56036BH1
Related LinksPS0030BE, PS0030BE56036BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0030BE56036BH1 Details Description
Related parts for PS0030BE56036BH1
IC POWER MONITOR 35NS GW 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
2.0MM WTB STR HEADER W COINING datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf