Vishay/Beyschlag PS0040BE20133BJ1
PS0040BE20133BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0040BE20133BJ1
Brief Description
CAP CER 200PF 5KV R85 DISK
Datasheet Download
PS0040BE20133BJ1.pdf
Availability of PS0040BE20133BJ1
QUANTITY
PS0040BE20133BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0040BE20133BJ1
Internal Part NumberEIS-PS0040BE20133BJ1
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0040BE20133BJ1
Related LinksPS0040BE, PS0040BE20133BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0040BE20133BJ1 Details Description
Related parts for PS0040BE20133BJ1
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT ORG datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 9A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .635MM SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO220F datasheet.pdf
LX6 P UNMA 2MM (4 KM) SCF datasheet.pdf