Vishay/Beyschlag PS0040VT47273BL1
PS0040VT47273BL1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0040VT47273BL1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 3.5KV DISK
Datasheet Download
PS0040VT47273BL1.pdf
Availability of PS0040VT47273BL1
QUANTITY
PS0040VT47273BL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0040VT47273BL1
Internal Part NumberEIS-PS0040VT47273BL1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +40%
Voltage - Rated3500 (3.5kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0040VT47273BL1
Related LinksPS0040VT, PS0040VT47273BL1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0040VT47273BL1 Details Description
Related parts for PS0040VT47273BL1
IC OPAMP DIFF 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TXRX USB-OTG FULL SPEED 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 750MA 300 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM YLW 0.3" CA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf