Vishay/Beyschlag PS0055BE12133BG1
PS0055BE12133BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0055BE12133BG1
Brief Description
CAP CER 120PF 5KV R16 DISK
Datasheet Download
PS0055BE12133BG1.pdf
Availability of PS0055BE12133BG1
QUANTITY
PS0055BE12133BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0055BE12133BG1
Internal Part NumberEIS-PS0055BE12133BG1
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0055BE12133BG1
Related LinksPS0055BE, PS0055BE12133BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0055BE12133BG1 Details Description
Related parts for PS0055BE12133BG1
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-15V 75W datasheet.pdf
IC SW VIDEO BUFFERED 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.5MM 28-26AWG datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf