Vishay/Beyschlag PS0055BE12138BG1
PS0055BE12138BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0055BE12138BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 5KV R16 DISK
Datasheet Download
PS0055BE12138BG1.pdf
Availability of PS0055BE12138BG1
QUANTITY
PS0055BE12138BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0055BE12138BG1
Internal Part NumberEIS-PS0055BE12138BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0055BE12138BG1
Related LinksPS0055BE, PS0055BE12138BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0055BE12138BG1 Details Description
Related parts for PS0055BE12138BG1
CONDUCTIVE PEN MICRO TIP .3OZ datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
PMI GREEN RECT SUB MINI datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf